PORADNIK ABILERA

Co oznacza bycie pracownikiem Abile?

W trakcie rozmów rekrutacyjnych spotykamy wielu interesujących kandydatów, których wiedza na temat charakteru zawodu konsultanta jest znikoma. Zajęcie konsultanta jest bardzo wymagające (przynajmniej w naszym odczuciu) i dosyć specyficzne. Ważne jest, aby przed podjęciem współpracy kandydat lub kandydatka mieli pełną świadomość tego, na co się decydują, aby wiedzieli, jak praca w konsultingu wpłynie na ich życie osobiste. Pragniemy, abyście podjęli decyzję o wejściu na pokład ABILE z wewnętrzną zgodą na taki stan rzeczy i żywili przekonanie, że to jest właśnie to, co chcielibyście robić przez następne lata zawodowego życia. Nasze oferty pracy dla konsultantów zawierają zawsze określenie ich specjalizacji. Systemy, których wdrażaniem się zajmujemy są systemy firm SAP, IBM i innych. Są one często na tyle rozległe, że obowiązuje wśród specjalistów wąska specjalizacja. Przykładowo dla systemu SAP ERP głównymi obszarami specjalizacji są moduły:

  • FI – Rachunkowości Finansowej
  • CO – Controllingu
  • SD – Sprzedaży i Dystrybucji
  • MM – Gospodarki Materiałowej
  • AA – Środków Trwałych
  • HR – Zarządzanie Zasobami Ludzkimi.

Już na etapie wysyłania aplikacji powinieneś bardzo dokładnie wiedzieć, jaki moduł chcesz wdrażać i spodziewamy się, że będziesz również świadomy materii od strony merytorycznej czy biznesowej. W większości przypadków jest to stosunkowo prosta decyzja: wybierasz to, co Cię interesuje, na czym się znasz i w czym chcesz się rozwijać. Jeżeli masz problemy z dokonaniem wyboru, zachęcamy do zgłębienia zagadnień biznesowych od strony merytorycznej – pamiętajmy, że narzędzia informatyczne, jakimi są systemy SAP, mają charakter czysto usługowy w stosunku do biznesu i są tylko jednym ze środków osiągania celów biznesowych, a nie celem samym w sobie.

Jeżeli nadal masz problemy z dokonaniem wyboru, to jest to mocny sygnał alarmowy. Przede wszystkim dla Ciebie. Poświęcenie następnych lat życia na robienie czegoś, co Cię zupełnie nie interesuje i na czym nawet nie chcesz się znać, nie jest najlepszym pomysłem. Perspektywa wysokich zarobków nie powinna w tym momencie zaważyć na Twoim wyborze. Dobry konsultant zarabia niezłe pieniądze, niezależnie od specjalizacji.

W byciu dobrym i wytrwaniu do momentu pełnej samodzielności (poziom konsultanta seniora) zbieżność pracy z zainteresowaniami po prostu pomaga.

Jeżeli nie zastosujesz się do tej rady, my wybawimy Cię z kłopotu po dogłębnej analizie Twojego CV i listu motywacyjnego. Już przesłanie wyłącznie CV bez załączonego listu motywacyjnego sugeruje, że możesz mieć kłopot z uzasadnieniem tego, że jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko.

Poniżej znajdziesz opis ścieżki rozwoju konsultanta w ABILE. Jest ona podobna w każdej firmie konsultingowej.

Młodszy konsultant – w tym okresie głównym zadaniem pracownika jest jak najlepsze poznanie wybranego obszaru systemu SAP oraz sprawne wykonywanie zadań zleconych przez konsultantów wiodących. To dość komfortowy okres pracy, gdyż przy problemach, tak z systemem, jak i z Klientem zawsze możesz liczyć na wsparcie konsultantów z większym stażem. W każdym module są setki parametrów, które należy poznać, aby być w stanie dostosować system do oczekiwań Klienta. Jest to satysfakcjonujące i wdzięczne zajęcie, gdyż bardzo szybko widać efekty pracy. Ponadto poczucie kontroli nad systemem daje sporo radości i satysfakcji. Uczestniczysz w projektach wdrożeniowych głównie jako osoba realizująca ustalenia poczynione z Klientem przez bardziej doświadczonych kolegów. Obserwujesz, w jaki sposób edukują oni Klienta, w jaki sposób argumentują swoje pomysły i bronią fundamentalnych zasad wdrożeniowych. Dostajesz do samodzielnej realizacji dobrze nazwane i skonkretyzowane zagadnienia tak, abyś mógł wykazać się kreatywnością i poczuć przedsmak samodzielnych konsultacji. Uczysz się wykorzystywać język programowania SAP (ABAP) do usprawniania standardowych funkcji systemu.

Konsultant – w tym okresie dysponujesz już dobrą znajomością swojego modułu, potrafisz wykorzystać wszystkie przewidziane przez producenta (czyli SAP) możliwości konfiguracji systemu do realizacji oczekiwań Klienta. Nie będąc programistą sensu stricte potrafisz napisać w języku ABAP krótkie programy efektownie rozszerzające standardowe możliwości Twojego modułu. Większym wyzwaniem od konfiguracji systemu zaczynają być dla Ciebie kontakty z Klientem. Uzgadnianie sposobu realizacji każdego z procesów, odwodzenie od starych przyzwyczajeń na rzecz dostępnych w SAP najlepszych praktyk biznesowych. Występowanie w roli autorytetu i umiejętność dyskutowania z osobami z kilkunastoletnim stażem są tutaj największymi wyzwaniami. Daje to czasem dużo satysfakcji, ale też kosztuje bardzo dużo nerwów i energii. W tym momencie sama znajomość systemu nie wystarcza. Umiejętności interpersonalne stają się coraz bardziej kluczowe. I to one są największym obszarem do rozwoju. Niestety, nie wszyscy osiągają w nich pożądany poziom. Wbrew panującej obecnie modzie na politycznie poprawną wiarę w nieograniczone możliwości sukcesu w każdej dziedzinie każdego człowieka, twierdzimy, że do bycia dobrym konsultantem trzeba mieć predyspozycje. Nie każdy może się tego nauczyć. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej będziemy szukali Twoich naturalnych cech i predyspozycji, które pozwolą Ci w przyszłości czerpać satysfakcję z merytorycznej dyskusji z Klientem. Są osoby, dla których to zawsze będzie męcząca konieczność i obszar największych porażek. Takim osobom możemy życzliwie pomóc nie zatrudniając ich na stanowiska konsultantów. Wierzymy bowiem, że znacznie lepiej i przyjemniej jest rozwijać w sobie te cechy, które w sposób naturalny są naszymi największymi atutami, niż mozolnie starać się być najlepszym tam, gdzie natura wyraźnie poskąpiła nam talentów.

Konsultant senior – posiadasz doskonałą znajomość przynajmniej dwóch modułów SAP, prowadzisz samodzielnie projekty wspierając swoją wiedzą i doświadczeniem innych konsultantów. Klienci szanują Cię i liczą się z Twoją opinią. Na podstawie twojej kompetentnej, uczciwej rady są skłonni zamówić dodatkowe usługi. Stajesz się zaufanym doradcą Klienta i nie nadużywasz tej roli. Twoja stawka za dzień konsultacji należy do najwyższych. Klienci skłonni są ją płacić, ponieważ wiedzą, że w ciągu jednego dnia wykonasz pracę lub udzielisz porad wartych o wiele więcej. W Abile obowiązki konsultanta seniora poszerzają się o działania sprzedażowe oraz zarządzanie własnym zespołem młodszych konsultantów. Poza bardzo satysfakcjonującym wynagrodzeniem uczestniczysz w zyskach spółki.

Bardzo ważne jest uświadomienie, że praca konsultanta nie ma charakteru stacjonarnego. Nasze kilkunastoletnie doświadczenia w tej branży wskazują, że najbardziej prawdopodobną lokalizacją projektów konsultingowych jest Warszawa. Jest tu najwięcej central dużych firm, a głównie je stać na wdrażanie SAP. Na pewno toczy się tu ponad 50 procent wszystkich projektów w Polsce. Mieszkając w Warszawie masz większą szansę uniknięcia męczących cotygodniowych dojazdów do miejsca konsultacji. Jednocześnie, zdecydowanie nie dyskwalifikujemy osób spoza Warszawy, bo sami wiemy, że często mają one więcej determinacji i zaangażowania.

Nigdy nie masz natomiast gwarancji pracy stacjonarnej (nawet w Warszawie). Spędziliśmy w samochodach i pociągach tysiące godzin. Do tego dochodzą setki nocy spędzonych w hotelach. To część zawodu konsultanta.

Świadome piszemy tyle o trudnościach. Tak jest uczciwie i mądrze. W każdą osobę na pokładzie ABILE angażujemy czas i pieniądze. Nie chcemy usłyszeć po kilku miesiącach – myślałem że to coś innego, to nie dla mnie.

Czy są więc jakieś pozytywy tej pracy?

Zdecydowanie tak. Jest to praca dla ludzi o niezależnych sercach i umysłach. W pełni samodzielny konsultant nie ma szefa w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Jest rozliczany z efektów. Nie ma podlizywania się ani układów. Twoja pozycja w firmie zależy wyłącznie od Twoich umiejętności. Co miesiąc widać ile pieniędzy przynosisz do firmy. Dzięki temu znasz swoją wartość. Zarabiasz wielokrotność średniej krajowej. Kredyt na dom masz szansę spłacać w kilka(naście), a nie kilkadziesiąt lat.

To zupełnie inny świat od klasycznego miejsca pracy, które zna większość. Tam często króluje hierarchiczna struktura i posłuszeństwo. Relacje z szefem mogą decydować o Twoich szansach na awans. Boisz się, bo tak naprawdę, nie wiesz ile jesteś wart. Nie wiesz ile jesteś wart, bo nikt nie potrafi pokazać związku pomiędzy przychodami firmy a Twoją pracą.

Wybór jak zawsze należy do Ciebie. Jeżeli zdecydujesz na TAK, wyślij do nas swoje CV i najlepszy list motywacyjny, na jaki Cię stać.