Przyszłość ERP zaczyna się dziś. Rynek cloud urośnie o 26 mld USD do 2026 roku
W najbliższej przyszłości tempo wzrostu wartości rynku ERP w chmurze utrzyma się na poziomie ponad 13% rocznie, podaje Cloud-Based ERP Global Market Report 2022 opracowany przez The Business Research Company. Wartość jaką osiągnie rynek to ponad 68 mld USD już za 4 lata. Globalna transformacja cyfrowa postępuje w błyskawicznym tempie. A systemy ERP w technologii cloud zyskują na popularności już nie tylko w korporacjach – wskazuje Mariusz Gołębiewski z Abile Consulting.
Znacznie większe zapotrzebowanie na rozwiązania IT, w każdej niemal dziedzinie życia, nie jest od 2 lat dla nikogo niczym nowym. Wzrósł odsetek pracowników zdalnie łączących się z firmą lub współpracownikami, zwiększyły się kompetencje cyfrowe całych społeczeństw. Wiele innowacji pojawia się aktualnie również w obszarze ERP, systemów zarezerwowanych niegdyś tylko dla największych organizacji.
– Jesteśmy świadkami renesansu ERP. Przejście do chmury w konsekwencji prawdopodobnie zwiększy elastyczność systemów do zarządzania zasobami i procesami w firmach. Globalne korporacje przenosząc się do rozwiązań chmurowych w pewien sposób wymuszają na dostawcach ich ewolucję. Kierunek jest jasny: większa elastyczność, otwartość i mobilność ERP. A to zmiany, które mogą otworzyć ten rynek na mniejsze firmy, które porzucą arkusz kalkulacyjny i e-maile na rzecz dających się łatwo konfigurować rozwiązań do zarządzania biznesem – wskazuje Mariusz Gołębiewski z Abile Consulting.
Sezamie, otwórz się
Przyszłość ERP to na pewno zwiększenie elastyczności oprogramowania i umożliwienie łączenia się z nim przez ich API. Dostawcy rozwiązań dla największych organizacji powinni posłuchać głosu swoich klientów. 36% użytkowników SAP S/4 HANA widzi przyszłość ERP w elastycznych modułach, ułatwiających rozbudowę systemu, wynika z badania Resulting IT.
ERP z szablonu
By obniżyć koszty wdrażania ERP, przyszłością tego typu systemów będzie konfiguracja oparta o szablony branżowe. Schematyczne podejście do konfiguracji ERP zautomatyzuje prace wdrożeniowe i radykalnie obniży nakłady finansowe konieczne do uruchomienia aplikacji.
– Z satysfakcją obserwujemy jak dostawcy ERP, w tym wiodący na rodzimym rynku SAP, odpowiadają na potrzeby użytkowników innowacjami. W związku z transformacją wersji ECC do chmurowego S/4 HANA, dostarczamy klientom rozwiązanie bardziej elastyczne, umożliwiające precyzyjne zaplanowanie kosztów wdrożenia i gotowe na dodatkowe moduły branżowe, które można dokupić w przyszłości – zaznacza Mariusz Gołębiewski z Abile Consulting.
Użyteczność zamknięta w modułach
Eksperci Abile Consulting wskazują, że znaczne zapotrzebowanie na usługi doradcze przy transformacji ERP do rozwiązań chmurowych wymusi na dostawcach oprogramowania skupienie się na modułach branżowych. Dla klienta ważna będzie szybka migracja przy zmniejszonych kosztach oraz perspektywa rozbudowy systemu. Da to szansę również średnim, a nawet mniejszym firmom na korzystanie z usprawnień, które wnosi do biznesu korzystanie z systemów ERP.